V Československu byly pracovní soboty zrušeny na základě usnesení vlády v roce 1990. Od té doby se pracuje pouze v pracovní dny, tedy od pondělí do pátku. V té době došlo v Československu ke změně hospodářského systému a k přechodu na tržní ekonomiku, což mělo vliv i na pracovní dobu. V roce 1992 byl přijat zákon o pracovní době, který upravil pracovní dobu v České republice. V současné době je standardní pracovní doba v České republice 8 hodin denně a 40 hodin týdně, ale v různých odvětvích může být pracovní doba rozdílná a upravena různými zákony a kolektivními smlouvami.
Historie pracovních sobot
Pracovní soboty byly dny, kdy se pracovalo během víkendu, konkrétně v sobotu. V průběhu 20. století byly pracovní soboty běžnou součástí pracovního režimu v mnoha zemích světa, včetně Československa. Pracovní soboty byly zavedeny s cílem zvýšit produktivitu práce a zkrátit pracovní týden. V Československu byly pracovní soboty zavedeny v období socialismu a byly povinné pro všechny zaměstnance v určitých oblastech průmyslu a služeb.
Během pracovních sobot se pracovalo stejně jako v pracovní dny a zaměstnanci byli za práci během těchto dní placeni stejně jako za práci v pracovní dny. V některých zemích se pracovní soboty staly kontroverzní otázkou a byly kritizovány za narušení rodinného a společenského života. V důsledku toho byly v mnoha zemích postupně zrušeny a nahrazeny jinými formami organizace pracovní doby, jako je prodloužení pracovních dnů v pracovní dny nebo zkrácení pracovního týdne.