Kysané zelí recept

Tradiční recept, který nesmí chybět

Připravit si domácí kysané zelí není žádná věda. Tento klasický český recept vám zaručí, že si během podzimu a zimy budete moci užít lahodné, vitamíny nabité zelí. Stačí pár základních surovin a trocha trpělivosti. Pojďme si ukázat, jak na to!

Proč si připravit kysané zelí doma

Kysané zelí je nejen chutné, ale i zdravé. Je bohaté na vitamín C, který pomáhá zvyšovat imunitu, a je také plné probiotik, jež prospívají zažívacímu systému. Při domácí výrobě navíc máte jistotu, že v něm nejsou žádné přidané konzervanty. Domácí kysané zelí je navíc ekonomičtější a jeho výroba je jednoduchá. Stačí vám jen pár základních surovin a chuť se do toho pustit!

Co budete potřebovat k výrobě kysaného zelí

Na výrobu kysaného zelí budete potřebovat jen několik základních ingrediencí: kvalitní hlávkové zelí, sůl, kmín a případně několik bobkových listů nebo pepřových kuliček pro dochucení. Nejlepší čas na přípravu kysaného zelí je na podzim, kdy je zelí čerstvé a plné šťávy. Důležitý je správný poměr soli, který pomůže zelí fermentovat. Na 1 kilogram zelí použijte zhruba 20 gramů soli.

Postup krok za krokem

  1. Příprava zelí: Začněte tím, že zelí očistíte a nakrouháte na tenké plátky. Poté zelí promíchejte se solí a nechte ho několik hodin odležet, aby pustilo šťávu.
  2. Plnění nádoby: Připravené zelí vrstvíte do sklenic nebo kameninového sudu a každou vrstvu pevně stlačíte, aby se uvolnila další šťáva. Zelenina musí být zcela ponořena, aby nedošlo k plesnivění.
  3. Fermentace: Nádobu uzavřete, ale ne úplně vzduchotěsně. Nechte zelí kvasit na chladnějším místě přibližně 2-3 týdny. Během této doby pravidelně kontrolujte, zda je zelí stále ponořené.

Zajímavosti o kysaném zelí

Věděli jste, že kysané zelí bylo oblíbeným jídlem už ve středověku? Námořníci ho s sebou brali na dlouhé plavby jako prevenci proti kurdějím díky vysokému obsahu vitamínu C. Tento pokrm má dlouhou historii nejen v české kuchyni, ale i po celé Evropě. Jednou z velkých výhod je, že zelí díky procesu kvašení vydrží dlouho čerstvé a zachová si všechny své vitamíny. Navíc se jeho chuť s časem ještě zlepší.

Kde hledat další tipy a triky

Kysané zelí je jen jedním z mnoha receptů, které můžete doma vyzkoušet. Pokud se chcete dozvědět více o tradičních českých receptech, podívejte se na naše další návody na www.erady.cz. Na internetu najdete také spoustu zajímavých informací o historii kysaného zelí, například na Wikipedii. Nezapomeňte sledovat naše stránky pro více zajímavých tipů a triků do kuchyně!

Předchozí článek
Další článek

Podobné příspěvky

Poslední články