Nádrž na dešťovou vodu

Nádrž na dešťovou vodu k rodinnému domu

Zachytávání dešťové vody je stále populárnější a dává to smysl – ušetříte peníze, pomůžete přírodě a využijete vodu, která by jinak odtekla bez užitku. Instalace nádrže na dešťovku k rodinnému domu je jednodušší, než si možná myslíte. Ať už ji použijete na zalévání zahrady, splachování toalety nebo praní, má to spoustu výhod. V tomto článku se podíváme, jaké typy nádrží existují, kam je umístit, jak je napojit a na co si dát pozor.

Proč vůbec sbírat dešťovou vodu

Dešťová voda je zdarma a měkká, což z ní dělá ideální volbu pro zavlažování zahrady nebo mytí auta. Na rozdíl od tvrdé vody z vodovodu nezanechává vodní kámen a je šetrná k rostlinám. V době sucha nebo omezení spotřeby vody se může stát doslova záchranou. Navíc šetříte pitnou vodu, která je stále dražší, a přispíváte k udržitelnému hospodaření s vodními zdroji.

Nadzemní, nebo podzemní nádrž?

Nadzemní nádrže jsou ideální pro rychlou a levnou instalaci – stačí sud, barel nebo plastová nádrž u okapu. Hodí se především na sezónní použití. Podzemní nádrže jsou dražší, ale elegantnější řešení. Schovají se pod zem a nezabírají místo na zahradě. Vydrží roky, mají větší objem a lze je napojit na domácí rozvody (např. na WC nebo pračku).

Jaký objem zvolit a kam nádrž umístit

Objem nádrže záleží na velikosti střechy a vašich potřebách. Obecně platí, že ze 100 m² střechy můžete při běžných srážkách získat ročně až 60 000 litrů vody. Pro běžnou domácnost se zahradou se doporučuje objem 2 000–5 000 litrů. Nádrž umístěte co nejblíže svodu okapu. Pokud jde o podzemní variantu, myslete i na přístup pro případnou údržbu a servis.

Jak dešťovou vodu správně filtrovat a využít

Před tím, než voda doputuje do nádrže, je dobré ji přefiltrovat. Nejjednodušší jsou lapače nečistot v okapu, které zachytí listí a větší částice. Pro pokročilejší systémy existují filtrační koše, sítka nebo samočisticí filtry. Vodu ze zásobníku můžete pak využít nejen na zalévání, ale i napojit na čerpadlo pro vnitřní využití – samozřejmě s oddělením od pitné vody podle norem.

Rychlý návod, jak začít sbírat dešťovku

  1. Vyberte vhodný typ nádrže (nadzemní/podzemní)

  2. Určete objem podle plochy střechy a spotřeby

  3. Umístěte nádrž pod svod okapu

  4. Namontujte filtr nebo síto na zachytávání nečistot

  5. Připojte výpust, případně čerpadlo

  6. Využívejte vodu chytře a ušetřete za pitnou!

Chcete ušetřit za vodu a být šetrní k přírodě? Pořiďte si nádrž na dešťovou vodu. Sledujte další užitečné tipy a návody na www.erady.cz!

Podobné příspěvky

Poslední články