Samice bažanta se nazývá bažantí slepice nebo bažantice.
Bažant obecný (Phasianus colchicus) žije v rozsáhlé oblasti, která zahrnuje Evropu, Asii a Severní Ameriku. Vyskytuje se v různých typech biotopů, jako jsou lesy, polní krajiny, keřovité oblasti, parky a zahrady. Bažanti obecně preferují místa s hustým porostem, kde mají dostatek krytí a potravy. Bažanti se také vyskytují v blízkosti vodních toků, protože mají rádi vlhké prostředí. V České republice je bažant rozšířen zejména v nížinách a pahorkatinách, ale může být nalézán i v horských oblastech.
Základní informace o bažantech
Bažanti jsou druh ptáků z řádu hrabavých (Galliformes) a čeledi bažantovitých (Phasianidae). Existuje více než 50 druhů bažantů, které se vyskytují především v Asii, Evropě a Severní Americe.
Bažanti jsou středně velcí a mají dlouhý ocas a pestré zbarvení peří, které se liší podle druhu a pohlaví. Samečci mají výraznější zbarvení než samičky a bývají větší. Bažanti jsou vytrvalí letci, ale více času tráví na zemi, kde loví potravu, která se skládá převážně z hmyzu, semínek, bobulí a drobných živočichů.
Bažanti se rozmnožují na jaře, kdy samečci prezentují své zbarvení a zpěvem svádějí samičky. Samičky pak kladou vejce do hnízd, která si samice vyhrabou v trávě nebo křoví.
Bažanti jsou populární zdroj potravy pro lovce, ale také jsou chováni jako okrasní ptáci nebo pro sportovní účely. V některých zemích jsou bažanti symbolem krajiny nebo dokonce národním ptákem.