Vila Tugendhat je jedna z nejvýznamnějších funkcionalistických staveb na světě a je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Vila byla postavena v letech 1929 až 1930 v Brně pro manžele Tugendhatovy – Gretu a Fritze, kteří byli židovského původu.
Vila byla navržena slavným architektem Ludwigem Miesem van der Rohe, který byl jedním z předních představitelů funkcionalismu a moderní architektury. Vila byla postavena s použitím moderních materiálů a technologií, jako jsou ocelové rámy, sklo a kamenné obklady.
Vila Tugendhat se stala symbolem moderní architektury a byla uznána jako významný příklad evropské architektury mezi dvěma světovými válkami. Vila byla využívána rodinou Tugendhatů pouze několik let a v roce 1938 byla prodána novému majiteli.
Během druhé světové války byla vila zabavena nacisty a sloužila jako sídlo gestapa. Po válce byla vila používána jako bytový dům a později jako středisko pro kulturní akce.
V roce 1980 byla vila Tugendhat prohlášena za kulturní památku a v letech 2010 a 2012 byla vila kompletně restaurována. V současné době slouží vila jako muzeum a turistická atrakce, kde návštěvníci mohou prohlédnout původní interiéry a architektonické prvky, které dělají z této vily unikátní a významnou stavbu moderní architektury.
Přesné náklady na stavbu vily Tugendhat nejsou známy, ale odhaduje se, že stavba stála zhruba 1,2 milionu tehdejších německých marek. Jednalo se o velmi vysokou částku, která byla vyčleněna na výstavbu moderní a luxusní rezidence, která byla vybavena nejnovějšími materiály a technologiemi té doby. Je důležité mít na paměti, že cena stavby byla ovlivněna i tím, že architekt Ludwig Mies van der Rohe byl považován za jednoho z nejuznávanějších architektů své doby, a také proto, že vila byla postavena s použitím nejnovějších materiálů a technologií.