Naše galaxie se nazývá Mléčná dráha (také známá pod latinským názvem Via Lactea). Je to spirální galaxie, ve které se nachází naše sluneční soustava a Země. Mléčná dráha obsahuje stovky miliard hvězd a její průměr je přibližně 100 000 světelných let.
Mléčná dráha je spirální galaxie, která je součástí místní skupiny galaxií společně s galaxií Andromeda a několika menšími galaxiemi.
Naše galaxie má následující charakteristiky a zajímavosti:
Struktura: Mléčná dráha se skládá z několika složek, včetně galaktického jádra, spirálních ramen, halo a galaktického disku. Galaktické jádro obsahuje velkou koncentraci hvězd a hustých plynů, zatímco spirální ramena jsou oblasti, kde se nachází nově vznikající hvězdy.
Hmotnost: Odhaduje se, že Mléčná dráha obsahuje hmotnost asi 1,5 bilionu hmotnosti Slunce. Tato hmotnost zahrnuje hvězdy, mezihvězdný plyn, prach a temnou hmotu, což je neviditelná forma hmoty, která ovlivňuje gravitační působení na viditelnou hmotu.
Počet hvězd: Mléčná dráha obsahuje asi 100-400 miliard hvězd. Tyto hvězdy zahrnují různé typy, jako jsou červené trpaslíky, žluté trpaslíky (jako je naše Slunce), modré obry a červené obry.
Sluneční soustava: Naše sluneční soustava se nachází v jednom z menších spirálních ramen Mléčné dráhy, zvaném Orion–Cygnus, přibližně 26 000 světelných let od galaktického centra. Obíhá kolem centra Mléčné dráhy každých 230 milionů let.
Věk: Odhaduje se, že Mléčná dráha je asi 13,6 miliard let stará, což je téměř stejně stará jako vesmír samotný (13,8 miliard let). Hvězdy v naší galaxii se tvořily v průběhu celé její existence, a tak se dnes nachází hvězdy různého stáří.
Galaxie Andromeda: Mléčná dráha a galaxie Andromeda jsou nejbližšími velkými galaxiemi v naší místní skupině. V současnosti se tyto galaxie přibližují k sobě rychlostí asi 110 kilometrů za sekundu a očekává se, že za 4-5 miliard let se srazí a sloučí do jedné, větší eliptické galaxie.