Bílá sobota: Den smutku a příprav na oslavu vzkříšení
Bílá sobota je posledním dnem pašijového týdne a pro křesťany je to den smutku u Ježíšova hrobu. Během dne se nekonají žádné mše a až večer po západu slunce začíná noční bohoslužba, která představuje hlavní oslavu vzkříšení. Tradice říká, že zvony, které odletěly na Zelený čtvrtek do Říma, se na Bílou sobotu večer opět rozezní.
Původ názvu Bílá sobota a symbolika noční bohoslužby
Název Bílá sobota pravděpodobně vychází z bílých rouch nově pokřtěných lidí během noci na Boží hod. Bílé roucho symbolizuje čistotu a smytí hříchů křtem. Vysoká velikonoční svíce, zvaná paškál, je během noční bohoslužby symbolem Ježíše jako světla světa.
Velikonoční přípravy, ochrana úrody a pokračování tradic
Během Bílé soboty probíhají přípravy na sváteční Boží hod velikonoční. Lidé uklízí, bělí, pečou mazance a beránky. Večer si po dlouhém půstu konečně dopřejí nádivku s uzeným masem. V tento den se také pletou pomlázky a zdobí se vajíčka.
Oheň, kterým se zapalovala velikonoční svíce, měl v minulosti další význam. Hospodyně doma uhasily všechny ohně a vzaly nepoužitelná polínka nebo uhlíky, aby je posvěceným plamenem zapálily. Doma z nich pak znovu rozdělaly oheň v krbu nebo peci. Ohořelá dřeva se používala na výrobu křížků, které se nosily na pole pro dobrý úrod. Uhlíky se umísťovaly za trám domu na ochranu před požárem. Popelem z ohně se posypávaly louky a pole, což mělo podle lidových tradic zaručit bohatou úrodu.
Pašijový týden začíná Květnou nedělí, pokračuje Modrým pondělím, Šedivým úterým, Škaredou středou, Zeleným čtvrtkem, Velkým pátkem a končí Bílou sobotou. Během těchto dní se lidé připomínají utrpení Krista prostřednictvím pašijí – biblických vyprávění, která sepisovali Ježíšovi apoštolové.
Bílá sobota je tedy nejen dnem smutku a ztišení, ale také dnem příprav na radostné oslavy vzkříšení Ježíše Krista. Oslavy začínají noční bohoslužbou, kdy se zapaluje paškál, což je symbol Ježíše jako světlo světa, a končí slavnostními velikonočními bohoslužbami. Velikonoce tak spojují vzpomínku na utrpení a smrt Ježíše s radostnou oslavou jeho vzkříšení, které představuje naději na spásu a nový život pro věřící.